Balistik Kaplama

a1f4de26a53ce32f98fe77886ca0a26766c8b79486e5f5b934f53a844d37b0b1

Balistik Kaplama

Mermilerin, füzelerin ya da çeşitli patlayıcıların hareketlerini inceleyen bilim dalı balistik olarak isimlendiriliyor. Birçok insan balistik bilimi hakkında bilgi sahibi değil. Bunun sebebi de günlük yaşantıları içerisinde bu bilimin ortaya çıkardığı gerçeklere ihtiyaçlarının olmaması. Ancak meslek ya da bulunulan konum sebebiyle balistiğin en önemli etmeni oluşturduğu durumlar yaşanabiliyor.

Balistik Kaplama Nedir?

İnsanlar, ulaşım araçları ya da yapılar bazı durumlarda mermilerin ya da patlayıcıların hedefi olabilirler. Böyle bir durumda can güvenliğinin sağlanabilmesi adına özel malzemelerin kullanılması gerekmektedir. Balistik kaplama olarak isimlendirilen işlem sayesinde tüm ürünler kurşun geçirmez ya da patlamalara karşı dayanıklı hale getirilebilmektedir.

Özel olarak imal edilen malzemeler son teknoloji cihazlar kullanılarak çeşitli alanlara kaplanacaktır. Sahip olunan teknoloji ile birlikte kaplama işlemlerinde herhangi bir sınır bulunmaz. Birçok ürün basit bir şekilde kaplanabilmektedir. Kaplama işlemleri tamamlandığında kullanıcılara bazı garantiler sunulur. Kullanıcılar ürünlerin hangi saldırılara karşı dayanıklı olduğunu net bir şekilde bileceklerdir.

Balistik Kaplama Nerelerde Kullanılır?

Gerçekleştirilecek olan balistik kaplama işlemi birçok farklı alanda kullanılabilmektedir. İnsanların, çok özel teknolojilerin ya da önemli verilerin bulunduğu yapılarda balistik kaplamanın yapılması mümkündür.

Ulaşım araçlarının tamamında bu kaplama işlemi yapılabilir. Araçlar kurşun geçirmez hale gelir ve içerisindeki insanların güvenli bir biçimde hareket etmesini sağlar. Bunun yanı sıra araçların alt kısmında gerçekleştirilecek olan kaplama işlemleri ile birlikte mayınlar da bir sorun olmaktan çıkacaktır.

Silahlı nöbetçilerin bulunduğu kulübelerde de bu kaplama işlemlerinin yapılması mümkün hale gelir. Böylece yapının ya da bir alanın koruması kusursuz bir şekilde sağlanabilecektir. İstenirse yelek, pantolon ya da kask gibi ürünlerde de kaplama işlemleri yapılabilmektedir.

Balistik Kaplama Nasıl Yapılır?

Balistik kaplamanın yapım aşamasında son derece profesyonel adımlar atılır. Özel karışımlarla elde edilen kaplama malzemeleri son teknoloji cihazlar ile ürünlerin üzerine aktarılacaktır. En ufak bir sorunun can kaybına yol açabilme ihtimali sebebiyle balistik kaplama işlemlerinin kusursuz bir şekilde gerçekleştirilmesi şarttır. Her zaman profesyonel firmalardan bu hizmetin alınması gerekir.

Balistik Kaplamanın Özellikleri Neler?

Balistik kaplamanın kullanıcılarına sunduğu belli başlı özellikler yer alır. Bu özellikler konusunda bilgi sahibi olunmadan kaplama işlemlerinin yapılması yanlış bir tercihtir. Kullanıcılar hangi saldırılara karşı dayanabildiği ya da hangi ürünlerde bu kaplama işlemlerinin yapılabildiği konusunda bilgi sahibi olmalıdır. Aksi halde istenen verim alınamazken can ve mal kayıpları yaşanabilir.

Kurşun Geçirmez Zırh

Gerçekleştirilen kaplama işlemleri ile birlikte kurşun geçirmez bir zırh elde edilmektedir. Herhangi bir silahtan çıkan mermiler kaplama yapılan alana geldiğinde bu alanı delerek arka kısma geçemez. Belirli izler ya da çıkıntıların oluşması mümkündür. Ancak can kayıplarına sebebiyet verecek bir durumun oluşması söz konusu değildir. Her zaman önemli bir can kurtarıcı olmaktadır.

Farklı Yapılara Uygulanabilir

Profesyonel bir şekilde uygulanacak olan balistik kaplama çok farklı alanlarda kullanılabilir. Kaplama işleminin en önemli özelliklerinden bir tanesi olarak bu çeşitlilik gösterilebilmektedir. Araçların modelleri ya da yapıları fark etmeksizin uygulamalar yapılacaktır. Bunun yanı sıra binalar ne kadar büyük, yüksek ya da karmaşık bir mimariye sahip olsa da bu uygulamaların yapılması mümkün olacaktır. Çok küçük ürünlerde dahi kaplama işlemleri mümkün olur.

Mayınlara Karşı Dayanıklı

Mayınlar insanlar için en büyük tehditlerden bir tanesidir. Hiçbir şeyden haberdar olmadan yolculuklarını yapan kişiler bir anda mayının üzerinden geçmelerinin ardından yaşamlarını kaybedebilirler. Ancak uygulanacak olan balistik kaplama ile birlikte mayın saldırılarının etkileri ortadan kaldırılacaktır.